top of page

Mistet tre spillere til EHL - ingen panikk: - EHL-klubbene burde vært mye bedre til å se mot 1. divisjon

  • Forfatterens bilde: Ole Christer Nylende
    Ole Christer Nylende
  • for 1 døgn siden
  • 4 min lesing

Gjøvik Hockey har på kort tid måttet vinke farvel til tre av sine sentrale spillere. Lukas Rhodin, Johan Selnes og Natanael Lindholm har alle tatt steget opp til EHL, men hovedtrener Anton Säll Karlsson puster rolig og benytter i stedet anledningen til å sende et stikk til eliteserieklubbenes speiderarbeid.

Natanael Lindholm klar for Ringerike

Det har vært en innbringende vår for flere EHL-klubber som har vært på shoppingtur i Gjøvik. Lukas Rhodin har signert for Stjernen, Johan Selnes er klar for Narvik og Natanael Lindholm meldte i går overgang til nyopprykkede Ringerike.


At en 1. divisjonsklubb mister tre av sine mest sentrale brikker til toppligaen på samme tid, er både uvanlig og kan få alarmklokkene til å ringe hos de fleste trenere. Slik er det imidlertid ikke på Gjøvik.


Stolthet fremfor panikk

Hovedtrener Anton Säll Karlsson er krystallklar på at klubben har situasjonen under kontroll.


– Vi er absolutt ikke bekymret. Vi har vært forberedt på dette og har visst at det finnes stor interesse, faktisk ikke bare for disse tre men også for flere av de andre spillerne våre, forteller han til Hockey4You.


Anton Säll Karlsson klar i sin tale for å få yngre spillere til å velge 1. divisjon

Han understreker at de har en god plan for den kommende sesongen og at tapet av de sentrale spillerne heller bør sees på som en fjær i hatten for Gjøvik som klubb.


– Supporterne skal være stolte over at spillere kommer hit til Gjøvik, tar steg videre og går til EHL. Det synes jeg er kjempepositivt, sier treneren og legger til at klubben lover å stille et slagkraftig lag på isen i august.


Ringerike lot seg imponere

En av klubbene som virkelig fikk øynene opp for Gjøvik-spillerne forrige sesong, var Ringerike. Spesielt i finaleserien mellom de to lagene markerte Natanael Lindholm seg kraftig. På sine egne hjemmesider beskriver Ringerike Lindholm som en ung forward med spisskvaliteter, som er både skøytesterk, teknisk og hardtarbeidende begge veier.


Lindholm klr for Ringerike

«Han hadde spesielt en veldig bra finaleserie mot oss hvor vi lot oss imponere over kvaliteten han spilte med. Nå gleder vi oss til å videreutvikle han hos oss» sier Ringerike-trener Niklas Andresen ifølge klubbens nettsider.


Hovedpersonen selv ser frem til utfordringen:

«Jag är otroligt taggad på att ansluta till Ringerike nästa säsong! Att ni tagit klivet upp till högsta ligan är imponerande, och jag ser fram emot att vara med och kämpa för att etablera oss där» uttaler Lindholm hjemmesiden.


Sender et stikk til EHL-klubbene

At Ringerike, Narvik og Stjernen nå forsyner seg av 1. divisjon, anser Säll Karlsson som et sunnhetstegn men han synes samtidig det er synd at det utelukkende skjer fordi EHL-klubbene tvinges til det av økonomiske årsaker. Han mener klubbene generelt i EHL har sovet i timen.


– Jeg synes at mange av EHL-klubbene faktisk har for dårlig kunnskap om 1. divisjon. Jeg tror man kunne gjort mye mer «scouting» og sett nøyere etter tidligere. Da kunne de gjort skikkelige «kupp» helt uavhengig av økonomi og prislapper, argumenterer den svenske treneren.


Lindholm imponerte stort under finaleserien for Gjøvik

Han stiller også spørsmål ved om miljøene spillerne kommer til i EHL er rustet for å ta imot dem. Gjøvik-bossen savner en bedre forståelse for hva som faktisk kreves for å ta steget fra å være ung og lovende til å bli en etablert seniorspiller og mener det har festet seg en farlig utålmodighet i norsk ishockey.


– Man må ha de rette forutsetningene for å ta det steget og forstå hva det krever. Kanskje er utdanningen og kulturen litt for dårlig iblant. Holdningen er nesten slik at «om jeg ikke får EHL-kontrakt når jeg er 18, 19 eller 20 år, så kan jeg like gjerne legge opp», og ofte forventes det at spillerne skal levere umiddelbart, forklarer han.



Ringerike og Gjøvik takker hverandre for kampen etter siste match i sluttspillet

Han etterlyser en endring i hvordan klubber, spillere og foreldrene ser på karrierestigen. Svensken er krystallklar på at svært mange unge talenter tvert imot trenger lengre tid og verdifull matching i 1. divisjon for å modnes enn å sitte på benken i EHL for å se andre spille.


– Det er vanskelig og det er tøft for en spiller som kommer rett fra U20 å ta steget rett opp i EHL. Det er ytterst få som klarer det. Man skulle trenge en kultur og et miljø der mange flere tar veien til 1. divisjon og deretter tar steget opp. Og kanskje at EHL-klubber da ser mot 1. divisjon og tenker at «ja, men her har vi en spiller som har vært her et par år, han har gjort det kjempebra, han har utviklet seg, han kan ta en tydelig rolle hos oss». At man kanskje får den stigen til å fungere enda bedre, poengterer Gjøvik-sjefen.



Den tøffe konkurransen i det norske spillermarkedet har også skapt andre «kreative» løsninger hos eliteserieklubbene. I likhet med Narviks sportssjef, Martin Persson, trekker Säll Karlsson frem trenden med dobbelt statsborgerskap som en måte å navigere i et marked med importkvotene.


Niklas Andresen for Ringerike og Anton Säll Karlsson for Gjøvik

– Regelverket tillater jo at det ikke finnes noen grense for hvor mange «dobbeltpassere» man har, men det er klart det har blitt populært å søke om å bli norsk statsborger. Man ser jo mange som bare har vært her i to-tre sesonger som plutselig får norsk statsborgerskap. Man merker hvordan ting forandrer seg, sier han.


Den vanskelige jakten på erstattere

Selv om Säll Karlsson unner sine tidligere elever all suksess i toppligaen, innrømmer han at Gjøvik nå står overfor en krevende jobb på overgangsmarkedet. Å erstatte trioen direkte, anser han som en nesten umulig oppgave.


Løsningen blir i stedet å stole på klubbens egne evne til spillerutvikling og hente de rette spillerne med god research i markedet.


Lukas Rhodin klar for Stjernen

– Man kan aldri erstatte dem rett av med en annen spiller. Man må finne spillertyper og personligheter som man tror kan vokse til å bli en Johan Selnes, en Lukas Rhodin eller en Natanael Lindholm. Det er et tøft norsk marked, men vi må finne dem vi tror kan vokse i miljøet her på Gjøvik, der vi kan ta vare på dem, utvikle dem og sørge for at de blomstrer ut her, forklarer 36-åringen.


Gjøvik-sjefen er ikke i tvil om at alle tre har forutsetninger for å lykkes på det øverste nivået, avhengig av hvilken rolle og tillit de får i sine nye klubber.


– Det er tre fantastiske personer som fortjener å få denne tilliten. Hadde vi klart å ta steget opp selv, er dette tre spillere vi definitivt hadde ønsket å beholde i vårt lag, avslutter han.

bottom of page