top of page

Gjøvik med seier over Nidaros i siste sekund: - Vi tar store steg

  • Forfatterens bilde: Ole Christer Nylende
    Ole Christer Nylende
  • for 12 minutter siden
  • 4 min lesing

Gjøvik Hockey fortsatte sin sterke oppkjøring med en imponerende 2-1 seier over EHL-laget Nidaros i Gjøvik Olympiske Fjellhall i går kveld. Med høyt press, god intensitet og en avgjørende scoring med ett sekund igjen, viser Gjøvik at de er på rett vei

Jonas Bjerke avgjør oppgjøret mot Nidaros i kampens siste sekund
Jonas Bjerke avgjør oppgjøret mot Nidaros i kampens siste sekund

Gjøvik har vært en middelshavsfarer i 1. divisjon siden 2019, men etter nedrykkskvaliken i 2023 endret klubben kurs med ankomsten av trener Anton Säll Karlsson. Siden da har laget kun sett oppover, med 4. plass i 2023/24 og 3. plass i 2024/25. Nå er de storfavoritter til å vinne 1. divisjon og rykke opp til EHL, og seieren mot Nidaros understreker ambisjonene.

Kampen i Fjellhallen var preget av jevnspilt hockey, men Gjøviks første rekke med Jesper Emanuelsson, Julius Persson og Vincent Reimer var toneangivende. Laget spilte med høyt press og høyt tempo gjennom hele kampen, og det ga uttelling.

Avgjorde i siste sekund

Kampen åpnet målløst i første periode, til tross for mange skudd (19-21 i favør Nidaros). I andre periode tok Gjøvik ledelsen etter 15:20 da Vincent Reimer scoret og som ble assistert av Jesper Emanuelsson.

Reimer med Gjøviks første mål
Reimer med Gjøviks første mål

Tredje periode ble dramatisk. Nidaros utlignet på powerplay etter 18:46 ved Mateusz Szurowski. Men med bare ett sekund igjen av kampen avgjorde Jonas Bjerke for Gjøvik, og sikret 2-1-seieren.

Dette var Gjøviks andre treningskamp, etter en tidligere kamp mot Lillehammer hvor de tapte 1-3 med siste målet i åpen kasse, og prestasjonen viser fremgang. - Jeg synes vi gjør en bedre treningskamp enn hva vi gjorde sist mot Lillehammer. Vi henger mer med i det spillet vi prøver å sette, sier Jonas Bjerke til H4Y.

Emanuelsson: - Vi tar store steg

Første rekka var sentral i seieren, og Jesper Emanuelsson, som assisterte Reimers mål, var fornøyd etter kampen. Svensken, som takket nei til tilbud fra EHL for å bli i Gjøvik, understreker lagets utvikling.

- Det er vår andre kamp her, og jeg synes at vi gjør veldig mye bra ting på isen. Vi tar ganske store steg for å være en andre kamp i forsessongen, synes jeg, og skaper en hel del sjanser og finner ganske bra grunnlag også, så helt klart en bra følelse etter denne kampen, sa Emanuelsson til Hockey4You.

ree

- Virker som rekka med Persson og Reimer fungerer veldig bra? - Ja, det fungerer bra. Vi har jo kjørt på her i to uker og funnet hverandre mer og mer under tiden i rekka. Tre dyktige spillere som prøver å gjøre det lett for hverandre, så det kan nok bli bra, tror jeg.

På tross av flere tilbud fra EHL ønsket Emanuelsson å bli i Gjøvik i 1. divisjon og fortsette den reisen som klubben har begynt på. Han understreker ovenfor Hockey4You at han trives godt i byen og trekker fram trivsel i klubben og alle rundt klubben. - Jeg føler at jeg dels trivdes veldig bra her i fjoråret. Jeg tror mye på den visjonen klubben har, om å være med på den reisen og følge med opp. Så er det også at de tilbudene jeg fikk fra EHL, så var det vel...det føltes helt enkelt bedre her med både litt jobb ved siden av og også en bra rolle i laget, sier han. Les også: Gjøvik satser på opprykk: – Vi ønsker å vinne hver kamp

Gjøvik ønsker å være favoritter, de fortjener å være det og de kommer til å være favoritter gjennom hele sesongen.

ree

- Jeg tror selvfølgelig at vi har gode sjanser. Jeg synes at vi hadde bra heng på det i fjoråret allerede. Vi falt litt på målstreken. Vi var kanskje litt for unge og naive når det virkelig gjaldt på slutten. Det tar vi med oss inn i denne sesongen og kanskje spisser det til litt ekstra. Jeg tror vi har ganske gode sjanser til å være med og kjempe i alle fall, påpeker "servitøren" fra Skövde.

Bjerke: - En helomvending fra nedrykk til opprykk

Matchvinner Jonas Bjerke, opprinnelig fra Manglerud, men med NTG-bakgrunn fra Lillehammer og en sesong i EHL, scoret det avgjørende målet. Han har vært med på Gjøviks forvandling siden nedrykkskvaliken i 2023.

- Det er alltid godt med seier, selv om det er et treningskamp. Kunne ha scoret litt før, men det er viktig å sette når muligheten kommer, forteller han.

ree

Og en dramatisk avslutning ble det med utvisning til Nidaros og timeout til Gjøvik med syv sekunder å spille, deretter prikker Bjerke inn 2-1 med ett sekund igjen viser at kampen ikke er over før den er over. - Ja, rullegardina gikk litt ned, så feiring og alt mulig ble litt i overkant, men sånn er det, sier han med et smil.

Det har jo vært en helomvending fra vi spilte nedrykkskval til opprykkkval

Samtidig er han fornøyd med lagets prestasjon mot EHL-motstand. 1-3 mot Lillehammer i forrige uke der hvor Comet ble slaktet med 0-11 mot samme lag, og den finfine seieren mot Nidaros er viktig å ta med seg i oppkjøringen.

ree

- Det er vi godt fornøyde med, og det er jo det steget vi ønsker å ta videre i vår utvikling med laget vårt. Så det er fint å se at man kan henge med mot EHL-laget også.

Hva tenker du om favorittstempelet? - Nei det synes jeg vi skal ha også, og det synes jeg vi skal takle også. Det tror jeg vi har mer enn godt av. Vi har vært der nå siden starten og det har jo vært en helomvending fra vi spilte nedrykkskval til opprykkkval, så det kommer seg, avslutter han.

Med denne seieren bekrefter Gjøvik sin status som opprykksfavoritt. Trener Säll Karlsson har tidligere uttalt at målet er å vinne hver kamp, og prestasjonene i oppkjøringen tyder på at de er på rett vei. Neste kamp er mot det som vil bli årets rivaler, Ringerike i morgen.

ree


bottom of page