top of page

Toppkeeperen fortsetter i Gjøvik - vil vise lojalitet til klubben

  • Forfatterens bilde: Ole Christer Nylende
    Ole Christer Nylende
  • for 2 døgn siden
  • 4 min lesing

I går ble det klart at Gjøviks sisteskanse, Emil Norrman, fortsetter i den blå trøya også neste sesong. Og det er en revansjesugen Norrman som ønsker å befeste sin posisjon etter å ha måtte sitte på tribunen i sluttspillet forrige sesong

Foto: Dan Kenneth Reinli
Foto: Dan Kenneth Reinli

For den 26-årige Kungsbacka-gutten har signert en ny kontrakt med Gjøvik etter at han kom til klubben i 2023, samtidig som trener Anton Säll Karlsson. Og Emil Norrman har vært Gjøvik-trenerens foretrukne valg de siste to sesongene med god hell der hvor keeperen har klatret opp til å bli en av de aller beste keeperne i 1. divisjon.


Derfor var også gleden stor i Gjøvik når de kunne anonsere at deres keeper fortsetter nok en sesong i jakten på opprykket til EHL. At Norrmans kanadiske kone, Julia Norrman, også trivdes og har fått seg en jobb i byen var en stor faktor for en videre fortsettelse i den blå drakta.


Foto: Dan Kenneth Reinli
Foto: Dan Kenneth Reinli

- Det har jo vært litt fram og tilbake på det men hun har jo fått en jobb i Gjøvik så det er en viktig faktor for hennes del også at hun har ting å gjøre. I tillegg støtter hun meg i all ting gjennom arbeidet og hockeyen så det er en veldig viktig del, sier keeperen til Hockey4You.


Og gjennom sine siste to år i Gjøvik trives keeperen utrolig godt i klubben og byen.


- Jeg har alltid kjent siden jeg kom hit at alt har føltes rett fra begynnelsen. Nå som jeg går på mitt tredje år så har jeg alltid kjent at det er det rette valget selv om jeg har fått tilbud fra andre steder. Det er fordi jeg kjenner lojalitet til klubben der hvor jeg vil være med å bidra i stedet for å hoppe på andre tilbud fordi det er en høyere liga eller mer penger på bordet, sier han videre.


Deler samme syn som trener Säll Karlsson

Trener Anton Säll Karlsson kom tre måneder før Norrman til Gjøvik og har i flere omganger hyllet keeperen for sin personlighet og prestasjoner i klubben. Og 26-åringen deler mye av det samme tilbake til sin trener hvor de har samme syn på hvordan ting skal gjøres og gir sin trener cred for Gjøviks framgang de siste åra.


Foto: Dan Kenneth Reinli
Foto: Dan Kenneth Reinli

- Vi ser de samme tingene som at det skal være profesjonelt, stort eierskap og felleskap, at man skal ta stort ansvar for sin egen utvikling og på en pen måte føre samme type ansvar over på andre medspillere for å løfte dem fram så godt som mulig. Og det er den type personlighet som Gjøvik bygger mye på med felleskap hvor vi skal ha det gøy med en for alle og alle for en, forteller en engasjert Norrman.


Han fortsetter:


- Det er et lag som har hatt det tøft i mange, mange år men nå de seneste to åra så har man vært i sluttspill og vi går for det tredje året nå med å gå for et opprykk. Jeg tror mye at den personligheten som Anton har tatt med seg inn og som han har tatt med seg inn i spillerne, er en veldig stor del av framgangen.


Revansjesugen etter å ha blitt benket i sluttspillet

Når eks-Storhamar keeper Viktor Kokman ble klubbløs på tampen av forrige sesong og ønsket å flytte tilbake til Hamar etter endt opphold i Sverige, benyttet Gjøvik muligheten til å hente inn den erfarne svensken for å spisse målvaktssituasjonen før klubben gikk inn i sluttspillet mot Ringerike.


Norrman synes det var kult at han kunne komme til Gjøvik men er fortsatt uenig i avgjørelsen til trenerteamet om at han selv ble henvist til tribunen i sluttspillet.


Foto: Dan Kenneth Reinli
Foto: Dan Kenneth Reinli

- Han spurte Gjøvik om å komme å trene med oss og det fikk han jo så klart, det var kult for min del også da han har veldig bra erfaring samtidig som det er mye se og lære fra en person som han, særlig når man har vært på et høyere nivå enn seg selv, sier Norrman.





"Nå skal jeg bevise at jeg skal være her, at det er min plass og gå hele veien opp med Gjøvik"

Kokman storspilte i de 8 kampene han fikk i serien og som et foretrukket valg som førstekeeper i sluttspillet kunne han allikevel ikke forhindre at Gjøvik tok seg forbi Ringerike i semifinalene. Norrman er ærlig på at han syntes det var kjedelig at han ble henvist på tribunen under sesongens aller viktigste kamper.


- Det er én plass å spille om men så er jeg heller ikke enig i den avgjørelsen. Men laget tas ut etter de målingene som trenerne tror de kan vinne med og det må jeg respektere. Men så er jeg ikke enig. Jeg vet at klubben, Anton og til og med meg selv fikk ut veldig mye mer av min prestasjon etter at man tok inn Viktor (Kokman). Hvis jeg tar med meg den samme konkurranseinstinktet til den sesongen som kommer nå med samme type press og konkurranse så tror jeg kan toppe begge de to siste sesongene.


Viktor Kokman ovetok førstekeeperplassen i sluttspillet for Gjøvik
Viktor Kokman ovetok førstekeeperplassen i sluttspillet for Gjøvik

Og nå er det en revansjesugen Norrman som ønsker å befeste sin posisjon som den soleklare ener i Gjøvik-målet gjennom hele neste sesong og ta Gjøvik opp til EHL.


- Jeg har et revansjemindset akkurat nå, jeg fikk ikke muligheten på slutten forrige sesong. Nå skal jeg bevise at jeg skal være her, at det er min plass og gå hele veien opp med Gjøvik. Jeg skal bevise det for coacher, for motstanderne, for fansen og for meg selv at det er jeg som skal være der, avslutter han.


Til klubbens hjemmeside uttaler trener Anton Säll Karlsson sin fornøyelse om re-signeringen av toppkeeperen.


- Han er en person som ikke overlater detaljer til tilfeldighetene. Det oser profesjonalitet i hvordan han er. Det er også viktig med kontinuitet, og Emil gjør nå sin tredje sesong i Gjøvik Hockey, sier Gjøvik-treneren.


Rettelse: Emil Norrman stod én av kampene i sluttspillet mot Ringerike i Schjongshallen der hvor Gjøvik vant kampen 4-2 og keeperen endte med 92,3%. Det kom ikke med i den opprinnelige artikkelen. (Redigert 2. juni kl. 20:50)




bottom of page