top of page

Kongsvinger henter erfaren svensk back med nytt bredt glis

  • Forfatterens bilde: Ole Christer Nylende
    Ole Christer Nylende
  • 30. apr.
  • 2 min lesing

Kongsvinger ruster opp med en ny-signering i HockeyLiga1 og henter rutinerte krefter fra HockeyEttan. Nå skal 29 år gamle Jonathan Karlsson ikle seg den røde trøya for neste sesong.


Jonathan Karlsson i Grästorps
Foto: Sofie Alexandra Kitterød

Jonathan Karlsson bringer med seg nesten 180 kampers erfaring fra det svenske nivå tre-systemet, dette bekrefter klubben i en pressemelding ovenfor Hockey4You. Etter en sesong delt mellom Grästorps IK og Tranås AIF, er han nå klar for å krysse grensen. Dialogen med hovedtrener Tom Ivar Hesbråten ble avgjørende for 29-åringen.


– Jeg har hatt en god prat med Tom (Ivar Hesbråten red. anm.) og har stor tro på prosjektet klubben bygger. Jeg tror vi kan få på plass et bra lag i år. Det kommer til å bli et flott eventyr, forteller Jonathan Karlsson til Hockey4You.


Jonathan Karlsson i Grästorps, klar for Kongsvinger
Foto: Sofie Alexandra Kitterød

Det er mer enn bare det sportslige som lokker. Svensken har allerede rukket å gjøre seg kjent med sin nye hjemby via skjermen.


– Jeg googlet faktisk litt kjapt og så på byen. Det ser veldig koselig ut med broene og alt. En koselig liten by, fortsetter Karlsson.


Båtbytte og polske eventyr

Fjoråret ble en innholdsrik reise for backen. Den startet i polske STS Sanok før turen gikk til Visby/Roma på Gotland. Der ble hverdagen preget av logistikk de færreste lag i HockeyLiga1 må håndtere.


– Vi reiste med båt hver gang vi skulle spille bortekamp. Det var litt spesielt, men det ble på en måte som å sitte på en buss. Det var ikke så farlig, heller kult. Det var moro å få teste seg i Polen, og Visby ble et lite eventyr, oppsummerer han.


Jonathan Karlsson i aksjon for Grästorps
Foto: Sofie Alexandra Kitterød

Kongsvinger får en allround-back med kvaliteter i begge ender av isen. Men spillerne vil også merke seg et uvanlig hvitt smil i garderoben. Årsaken er av det smertefulle slaget. Forrige sesong ble nemlig preget av et ublidt møte med en flyvende gummiskive. En puck i munnen førte til at han måtte få satt inn nye tenner.


– Jeg fikk et skudd i munnen, så jeg mistet en god del matcher der, forteller han om sesongen som endte med kun 14 kamper.


– Det nye dollargliset i garderoben på Kongsvinger?


– Haha, ja ikke sant. Men nå er alt i orden og jeg er klar til seriestart, humrer Karlsson.


Kort vei til grensen

Kjæresten blir boende hjemme i Karlskrona, omtrent 56 mil unna Kongsvinger. Nærheten til Sverige var likevel et stort pluss for den ferske signeringen, spesielt med tanke på norske priser.


– Man hadde vel ikke hatt noen penger igjen om man skulle kjøpt alt i Norge. Det er greit å kunne handle både mat og snus over grensa, sier Karlsson med et glimt i øyet.


Nå venter barmarkstrening i Sverige før alvoret starter. Karlsson innrømmer at hans kjennskap til Norge foreløpig er begrenset til det han ser fra et bussvindu.


– Jeg har vært i Norge én gang før. Da var det treningskamp med Skövde mot Comet. Da fikk man ikke med seg stort annet enn landskapet utenfor bussen, avslutter han med et smil.


Jonathan Karlsson i Visby/Roma
Foto: Emelie Bergström




bottom of page